Marangozdan da Öte-3

Birçok kişi Mesih’e iman etmemek için, “Bilimselliği kanıtlanmayan hiçbir şey gerçek ya da kabul edilmeye değer değildir” görüşünü dile getiriyor. Ne var ki hiç kimse, Mesih İsa’nın Tanrı olduğunu ya da dirilişini bilimsel olarak kanıtlayamaz.
Felsefe ya da tarih dersinde bana sık sık, “İnandığını bilimsel olarak kanıtlayabilir misin?” sorusu sorulur. Ben de, “Hayır, bilim adamı değilim” diye yanıt veririm. Ardından sınıfta gülüşmeler olur ve birkaç kişi, “O zaman boşuna konuşma” ya da “Gördün mü, seninkisi kör iman” gibi sözler söylerler.
Yakın zamanda uçakla yolculuk yaparken yanımdaki yolcuya neden Mesih’e iman ettiğimi anlatıyordum. O anda yolcuları selamlayan pilot konuşmamızı duydu. “Ama bir sorun var” diye söze karıştı. “Nedir o?” diye sorduğumda, “Bunları bilimsel olarak kanıtlayamazsın” yanıtını aldım.
Çağdaş insanlığın kafa yapısı çok şaşırtıcı bir düzeye ulaştı. Günümüzde, “bilimselliği kanıtlanamayan bir şey, gerçek değildir” düşüncesine sahip olan o kadar çok kişi var ki! Ancak bu düşünce doğru değildir! Çünkü böyle bir sonuca varmadan önce, bilimsel kanıt ile geçerli tarihsel kanıt arasındaki farkı anlamamız gereklidir. İkisini de açıklayayım.
Bilimsel kanıt, gerçeği sorgulayan kişinin huzurunda olayı yineleyerek bir şeyin doğruluğunu göstermektir. Gözlemlerin yapılabileceği, verilerin toplanabileceği ve tezlerin onaylanacağı, kontrollü bir ortam olması gereklidir.

İsa Mesih Seni SEVİYOR

Sana olan sevgisinden ötürü, günahlarına karşılık Kendi canını çarmıhta kurban sunusu olarak sunduğunu biliyor muydun! Bunun hakkında daha fazla öğrenmek ister misin ?

EnSon Epizotlar

Marangozdan da Öte-6

ÖLÜ BİR MESİH NE İŞE YARAR? Aslına bakılırsa birçok insan iyi nedenler uğruna canını...